X

هماتولوژی

بخش هماتولوژی

در بخش هماتولوژی تعداد گلبول های سفید و گلبول های قرمز ، پلاکت ها ، مقدار هموگلوبین ، هموتوکریپ دو فاکتور در ارتباط با کم خونی ها شمارش و اندازه گیری می شوند . همچنین وضعیت گلبول های قرمز خون از نظر شکل شناسی مورد بررسی قرار می گیرند . همچنین گلبول های سفید از نظر درصد نسبی هر کدام از آنها و شکل شناسی آنها مورد آزمون قرار می گیرند . در شکل شناسی پلاکت ها بیشتر از نظر اندازه مورد دقت قرار می گیرند . مقدار هموگلوبین و هموتوگریپ نیز با روش های خاصی اندازه گیری می شوند .
در این بخش با استفاده از دستگاه هایی مدرن خون شناسی اقدام به بررسی موارد ذکر شده می کنیم .


هماتولوژی

خون‌شناسی یا هماتولوژی به مطالعه سلول‌های خونی، انعقاد خون و فرایند خونسازی می‌پردازد. این علم مقدار، مورفولوژی و عملکرد سلولهای خونی و پیش سازهای سلولهای خونی (گلبول سفید و گلبول قرمز) را در مغز استخوان و خون محیطی، عملکرد پلاکتها، فاکتورهای انعقادی و پروتئین‌هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.

از نظر پزشکی، هماتولوژی شامل درمان اختلالات خون و بدخیمی ها از جمله انواع هموفیلی، لوسمی، لنفوم و آنمی سلولی داسی شکل است. اما همیشه توصیه می شود برای انجام آزمایشات، به بهترین آزمایشگاه طبی تهران مراجعه شود.
هماتولوژی در کدام بخش پزشکی قرار می گیرد؟

هماتولوژی شاخه ای از طب داخلی است که با فیزیولوژی ،آسیب شناسی، علت، تشخیص، درمان، پیش آگاهی و پیشگیری از اختلالات باخون، در ارتباط است.

هماتولوژیست ها عمدتا بر اندام های لنفاوی و مغز استخوان تمرکز می کنند و ممکن است بی نظمی های خون و یا بی نظمی های پلاکتی را تشخیص دهند.

هماتولوژیست ها ارگان هایی که از طریق سلول های خونی از جمله گره های لنفاوی ،طحال، تیموس، بافت لنفاوی تغذیه می کنند را درمان می کند.


آناتومی خون

خون از چند بخش تشکیل شده است از جمله : گلبول قرمز، گلبول های سفید ،پلاکت ها .

سلول های خون :

سلول های خون حدود ۴۵ درصد از کل خون را تشکیل داده   و اکسیژن را از ریه با بافت های بدن منتقل می کنند و همچنین دی اکسید کربن را به ریه ها منتقل می کنند.

سلول های سفید خون

سلول های سفید خون نیز به مبارزه باعفونت ها در بدن کمک می کنند و آن ها کم تر از ۱ درصد کل خون را تشکیل می دهند.

پلاکت ها

پلاکت ها نیز قطعات کوچک و بی رنگی هستند که با پروئین های لخته شدن ارتباط برقرار کرده و مانع از خونریزی می شوند و آن ها در مغز استخوان تولید می شوند.

پلاسما

پلاسما قسمت مایع خون است و ۹۲ درصد از آب تشکیل شده است و همچنین حاوی پروتئین های حیاتی، نمک های معدنی، قندها، چربی،هورمون ها و ویتامین ها هستند.
چهار حوزه اصلی مطالعه در هماتولوژی عبارتند از :

هموگلوبینوپاتی، بدخیمی های هماتولوژیک، آنمی و کوآگولوپاتی است.

هموگلوبینوپاتی : مطالعه اختلالات در زنجیره های گلوبین مولکول ها ی هموگلوبین است.کم خونی داسی شکل و تالاسمی نیز بخشی از هموگلوبینوپاتی است.

بدخیمی های هماتولوژیک : مربوط به تشخیص و درمان سرطان های مغز استخوان ، خون و گره های لنفاوی است.

سایر اختلالاتی که توسط یک هماتولوژیست درمان می شود شامل : ترومبوآمبولیک ، ترومبوز وریدی و نوتروپنی است.
آنکولوژی هماتولوژی

با توجه به آن که هماتولوژی با کارشناسان مختلف از تخصص های مختلف پزشکی و جراحی همکاری می کند،هماتولوژی اغلب با آنکولوژی نیز مرتبط است.

هماتولوژیست ها و آنکولوژیست ها برای کمک به بزرگسالان و کودکان با سرطان خون و مغز استخوان از جمله لوسمی و لنفوم همکاری دارند.

آزمایشات هماتولوژی

یکی از رایج ترین تست های هماتولوژی، شمارش کامل خون  یا CBC است. این آزمایش اغلب طی یک آزمون معمولی خون انجام شده و می تواند کم خونی، مشکلات لخته شدن، سرطان خون، اختلالات سیستم ایمنی و عفونت را تشخیص می دهد.


سایر آزمایشات هماتولوژی :

  •     آزمایشات شیمی در خون
  •     آزمایش آنزیم خون
  •     آزمایش خون برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های قلبی
  •     و..

 

  • درباره تهران لب

مرکز پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب، با بهره گیری از نیروی انسانی توانمند و با تجربه، زیر ساخت های مدرن و روش های علمی روز دنیا، توانایی انجام انواعی از بررسی ها و تست های تشخیصی و ژنتیکی را برای مراجعین دارا می باشد . بی شک این امر حاصل تعهد و مسئولیت پذیری بنیان گذاران, سرپرستان و یکایک کارکنان این مجموعه به ارائه و حفظ بالاترین کیفیت خدمات و کسب رضایت مراجعین می باشد

  • تهران، خیابان ولی عصر، ابتدای پارک ساعی بعد از کوچه شهید مهدی اسعدی، پلاک: 2173 طبقه: همکف

  • پست الکترونیک : info@tehranlab.com

  • شماره تماس : 1650
    (021) 88709971 - 88709970

logo-samandehi